Artykuł


Biblioteka

Rok szkolny 2016/2017
 p. Elżbieta Dobies, p. Paweł Śmigała

 

Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek

7.30 - 12.40

7.30 - 12.40 7.30 - 14.30 7.30 - 14.30

7.45 - 11.30

 

 

Nasza biblioteka
 
Biblioteka szkolna liczy prawie 14000 wolumiów. Są to przede wszystkim: lektury, podręczniki, poradniki dla nauczycieli, poezja, książki obyczajowe, przygodowe i inne. Biblioteka posiada także wyznaczone miejsce z literaturą dla młodzieży. Na korytarzu można poczytać ciekawostki wywieszone w gablotce. Cały czas trwa akcja „podaruj książkę bibliotece”, dzięki której wzbogaciliśmy się o ponad 200 pozycji książkowych.

                                                                    

 

Narodowy Program rozwoju Czytelnictwa

 

W ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w Gimnazjum nr 5 w Płocku  w roku 2016 zostały zrealizowane następujące działania:

 1. projekt: „Plakaty dokumentujące narodowe czytanie „Quo Vadis” w Płocku i w Polsce przez klasę 2c;
 2. czytanie bajek przedszkolakom z Przedszkole nr  15 i 16 przez uczennice z klasy 2b;
 3. projekt „Głośne czytanie książek fantasy” w klasach pierwszych Gimnazjum nr 5;
 4. współudział w projekcie Książnicy Płockiej głośnego czytania cz. 2 „Dziadów” Adama Mickiewicza, którego uczestnikami była młodzież Gimnazjum nr 5;
 5. udział młodzieży z G5 w lekcjach bibliotecznych w Bibliotece dla dzieci i młodzieży im. Wandy Chotomskiej, w Filii nr 3 Książnicy Płockiej;
 6. „Wieczór grozy” – czytanie po zmroku fragmentów powieści grozy przez uczniów i nauczycieli Gimnazjum nr 5;
 7. udział uczniów kl. 2c w Grze miejskiej „Stefan na wagarach” poświęconej Stefanowi Themersonowi;
 8. spotkanie uczniów klasy 3b z panią Ewą Nowak, pisarką, publicystką, autorką felietonów, opowiadań oraz około 30 powieści dla dzieci i młodzieży;
 9.  tworzenie na lekcjach informatyki komiksów propagujących czytelnictwo;
 10. projekty promujące czytelnictwo w Gimnazjum nr 5. Uczniowie klas 1-3 po przeczytaniu  zakupionych w ramach projektu książek  wykonali w grupach Lapbooki i Scrapbooki. Z gotowych prac wykonano wystawę, którą mogli obejrzeć uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły i rodzice podczas zebrań;
 11. w trakcie trwania projektu przeczytano175 książek;
 12. prelekcja dla rodziców „Wpływ czytelnictwa na rozwój dzieci i młodzieży”.

 

więcej o realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

 

prezentacja „Wpływ czytelnictwa na rozwój dzieci i młodzieży”

 

Imprezy
  
  Od kilku lat organizowane są w naszej szkole obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, na które zapraszani są uczniowie oraz nauczyciele szkół podstawowych oraz gimnazjalnych z Płocka, a także tacy goście jak aktor Pan Mariusz Pogonowski, czy z  Pani mgr Barbara Zielińska - dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Płocku.
   
Lekcje biblioteczne
 

W dniu  19 października 2016 roku uczniowie klas 2c i 3c uczestniczyli w zajęciach profilaktycznych w Bibliotece dla dzieci im. Wandy Chotomskiej.

Warsztaty „Dbasz o uśmiech, dbasz o zdrowie”, pod kierunkiem  pani higienistki stomatologicznej były ciekawą lekcją dla naszych uczniów. Na początku uczniowie obejrzeli  film edukacyjny dotyczący tego co dzieje się w naszych ustach, a następnie dowiedzieliśmy się co robić, aby nasze zęby były piękne i zdrowe.

Wyjście do „Chotomka” zorganizowała  Biblioteka Szkolna, a opiekę nad uczniami sprawowali: pani Ewa Buchalska, pan Dyrektor Jarosław Janicki oraz pan Paweł Śmigała.

 

zobacz zdjęcia

 

Wiadomości G5TV
 
We wrześniu 2011 roku ruszyły wiadomości szkolnej telewizji G5TV. Informacje z życia szkoły tworzą uczniowie pod opieką: Pani Joanny Szczepkowskiej - Okraszewskiej oraz Pana Pawła Śmigały.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych.

 

W ramach Realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa i  Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych uczennice z klasy 2 b: Maja Golatowska, Paulina  Dalkowska, Agata Matlewska, Oliwia Piórkowska i Oliwia Vu czytały dzieciom bajki.

W dniu 3 października 2016 roku odwiedziły Przedszkole nr 16. Dzień później udały się do Przedszkola nr 15, a w czwartek 6 października spotkały się z dziećmi z Przedszkola nr 3.

Najmłodsze dzieci wysłuchały bajek: „Szymek brudas” , „Księżniczka z chmur” i „Słońce i Księżyc”  autorki Khoa Le.

Najstarsze dzieci poznały przygody „Elmera. Słonia w kratkę” Davida McKee.

Uczennice zostały przygotowane przez panie: Ewę Łabuś i Elżbietę Dobies i pana Pawła Śmigałę.

zobacz zdjęcia

 

 

Dnia 26 października 2011 w Gimnazjum nr 5 odbył się niecodzienny turniej czytelniczy w ramach International School Library Day.  Konkurs o tajemniczym tytule „ W Świecie Magii” zgromadził wielu zainteresowanych, którzy zmierzyli się z trzema niezwykle popularnymi wśród młodzieży publikacjami : „Zmierzch”, „Władca pierścieni”, „Harry Potter”.   Autorki  p.Jolanta Malecka i p. Zuzanna Mazuś-Kaliszewska  przygotowały dla uczestników niecodzienną oprawę spotkania. Sala lekcyjna, w której spotkali się uczniowie zmieniona została w spowitą w czerwień komnatę.  Trójosobowe jury przebrane w stroje magów oceniało dwa etapy konkursu. Pierwszy polegał na rozwiązaniu testu znajomości lektury, drugi na prezentacji wybranego bohatera. Przy akompaniamencie nastrojowej muzyki uczniowie przystąpili do odnotowywania odpowiedzi na przygotowanych wcześniej arkuszach, po skończonym zadaniu przyszedł czas na prezentacje. W Sali zaroiło się od Bell Swan, Harrych Potterów, pojawił się Gandalf, Hermiona a nawet „słynny” przechodzień z Hogwartu. Trójosobowe jury po długich i burzliwych naradach wyłoniło zwycięzców, którzy w wyjątkowo trafny i ciekawy sposób ukazali wybranych przez siebie bohaterów. Pierwsze miejsce zajęła Aleksandra Wojtewicz , której Hermiona i wystosowany do jury apel o pomoc dla domowych skrzatów wzbudził ogromny aplauz, drugie miejsce należało do Magdalena  Bystrek i jej fenomenalnej charakteryzacji, trzecie miejsce zajęła Weronika Różycka prezentująca swą bohaterkę w języku obcym. Po podaniu werdyktu wręczone zostały ciekawe nagrody rzeczowe w postaci biletów do kina i tematycznie związanych z konkursem książek. Spotkanie uwieńczone zostało słodkim poczęstunkiem i projekcją fragmentów ekranizacji trzech konkursowych powieści.
Organizatorki konkursu składają serdeczne podziękowania Kinu Przedwiośnie i księgarni Skarbnica za nieocenioną pomoc przy przygotowaniu konkursu.
 
 
Ciekawe linki:

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/Strona_główna

http://eduseek.interklasa.pl/

http://www.bibliotekawszkole.pl/indexbws.php

http://www.men.home.pl/CMS/

http://www.gazeta.pl/0,0.html

http://www.bibl.plock.pl/

 

Dodano: 2014-09-03 11:21:56

Ciekawe strony